İADE VE DEĞİŞİM

Almış olduğunuz ürün size özel yapılmıştır. Bu sebeple iade kabul edilememektedir. Aldığınız ürün üstünde sonradan değişiklik talep edebilirsiniz. Bunun ile ilgili değişiklik masrafları tarafınıza iletilecek, onaylamanız ve ödemeyi yapmanız koşulu ile ürün üstünde değişiklik yapılacaktır.

Bu ürünlerin tarafımıza geri gönderilmesinin ve yapılan değişikliklerden sonra size ulaştırmasının gönderi masrafları sizin tarafınızdan karşılanacaktır.

 

Hatalı Ürünler

Teslimat sırasında fark edilemeyip uygulamada meydana çıkan hatalı ürünleri, hatalarını belirterek fatura ve sipariş numaralarınızı içeren e-maili order@anbykirali.com adresine gönderiniz. İade gerekçeniz uygun görülürse faturayı iade edilen ürün ile birlikte tarafımıza gönderdikten sonra hatalı ürün yenisi ile değiştirilecektir.Teslim süresi kargo firmalarının yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmekle birlikte, size ulaştırılması için en geç dört iş günü içerisinde tarafımızdan kargoya verilecektir.

Değişim nedeniyle ödenecek taşıma masrafları tarafımızdan karşılanacaktır.

 

Taşıma Sırasında Hasar Görmüş Ürünler

Tüm ürünler kontrol edilip paketlenmektedir.Kargodan kaynaklı hatalardan firmamız sorumlu değildir.

Teslim alırken kargo hatalarını kargo yetkililerine bildiriniz.

Taşıma sırasında zarar görmüş ürünler teslim alınmamalı ve taşıma şirketine hasar ile ilgili bir tutanak tutturulmalıdır. Ürüne zarar vermeyecek şekilde kutuda, ambalajda olabilecek küçük eziklerden dolayı ürün iade edilmemelidir. Fakat tarafınızdan teslim alındıktan sonra taşıma firması görevini yerine getirdiği kabul edilmiş sayılacaktır. Kabul edilmeyen ürünün hasar tutanağı tarafınızdan tarafımıza ulaştırıldıktan sonra, ürün kontrol edilip, zarar gördüğünün onaylanması ile birlikte size yeni ürün hazırlanacak ve yollanacaktır.

Bu durumlardaki geri gönderim ile ilgili masraf tarafımızdan karşılanacaktır.

  • Sepetinizde ürün yok.
İletişimi Başlat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?